Вихлопна система автомобіля
Вихлопна система автомобіля, склад та призначення
Вихлопна система автомобіля є його невіднятним елементом, виконує низку важливих функцій. Основними серед яких – відведення відпрацьованих газів та зменшення рівня шуму в момент їх викиду в атмосферу.
Вихлопна система автомобіля є не що інше, як сукупність елементів глушника, які з’єднуються із випускним колектором. Серед основних її функцій можна виділити функцію видалення токсичних газів, очищення викидів, зменшення рівня шуму.
Робота вихлопної системи авто нерозривно пов’язана з функціонуванням газорозподільного механізму, точніше з роботою випускних клапанів і колектора.
Конструктивно система випуску відпрацьованих газів має у складі такі елементи:
- приймальна труба,
- резонатор,
- глушник,
- датчики або так званий лямбда-зонд,
- сполучні хомути.
- іноді у вихлопну систему включають фільтр сажі.
Розглянемо складові елементи вихлопної системи автомобілів докладніше.
Приймальна труба
Даний конструктивний елемент представлений у вигляді вигнутої труби, яка приєднується до виходу турбонагнітача або випускного колектора. Приймальна труба має бути виготовлена зі спеціальних металів, які мають гарні вогнестійкі характеристики. Іноді приймальну трубу виготовляють із нержавіючої сталі. Якщо двигун автомобіля відрізняється підвищеною потужністю, до складу системи вихлопу може входити кілька приймальних труб.
Резонатор
Резонатор — це своєрідна «банка» глушника, де відбувається початковий поділ газів вихлопу. Також резонатор має зменшувати швидкість руху вихлопу. Цей елемент конструкції виконується з вогнетривких металів.
Каталізатор
Каталізатор являється спеціальним пристроєм, призначеним для очищення вихлопних газів. Безпосередньо всередині місткості розташовується так зване тіло каталізатора, яке можна розділити на дві складові частини – керамічний і металевий каталізатори. Керамічний – це трикомпонентний нейтралізатор. Він складається із дротяної сітки з нержавіючої сталі, що покриває своєрідну подушку, виконану зі спеціальних керамічних матеріалів. Також із теплоізоляції, яка є термостійким корпусом, який має подвійні стінки. До складу металевого каталізатора, конструктивно схожого з керамічним, входить гофрована фольга, вкрита платиною або паладієм.
Лямбда-зонд
Спеціальний датчик, який називається лямбда-зондом, є чутливим кисневим елементом. Він встановлюється на різьбове з’єднання таким чином, щоб впритул дотикатися до вихлопів автомобіля.
Глушник
Глушник – це своєрідна металева місткість, що має кілька внутрішніх перегородок. Їх призначення полягає у зменшенні рівня шуму, який утворюється в момент виходу вихлопних газів в атмосферу.
Принцип роботи вихлопних систем автомобілів
Коли відкривається випускний клапан, гази відправляються прямо у випускний колектор. Якщо автомобіль оснащений бензиновим двигуном, то гази продовжують рухатися приймальною трубою. Якщо двигун дизельний, значить, гази виходять у приймальну трубу тільки після того, як залучена крильчатка турбокомпресора. На наступному етапі вихлопи направляються в каталізатор, де на поверхні активного елемента осідають шкідливі токсичні домішки. Варто зауважити, що робота каталізатора можлива лише за підвищених температур (від 250 градусів).
Контроль складу газів вихлопу доручається лямбда-зонду. Деякі вихлопні системи оснащені двома датчиками, розміщеними на вході каталізатора і на виході з нього. У подібних системах співвідношення повітря та палива в суміші показується набагато точніше. Датчики подають сигнал у систему керування упорскуванням, яка відповідає за регулювання подачі палива або повітря в циліндри.
Після того, як вихлопні гази проходять через каталізатор, вони «гасяться» у резонаторі, у результаті надходячи до глушника. Глушник призначений для того, щоб різко змінювати напрямок руху вихлопів, тим самим зменшуючи рівень шуму. Після проходження в ньому, вихлопні гази викидаються в атмосферу.
Дуже важливо звернути увагу, що ефективність роботи вихлопної системи авто багато в чому залежить від діаметра вихлопної труби. А також від чистоти глушника і каталізатора. Якщо хоча б один із цих елементів даватиме деякі збої, вихлопи можуть накопичуватися в циліндрах. В результаті не тільки значно зменшиться потужність двигуна, а й може вийти з ладу вся паливна система.
Регулярна перевірка та ремонт усіх елементів – запорука стабільної роботи вихлопних систем.
В інтернет-магазині demimotors.ua Ви знайдете багато видів деталей для систем вихлопу авто, включаючи гофри глушника, кронштейни, полум’ягасники та десятки інших запчастин. Весь товар є в наявності на нашому складі.