logo

Як перевірити каталізатор

Як перевірити каталізатор – розберімося з цим не складним питанням.

Каталітичний нейтралізатор в складі випускної системи автомобіля призначений для зниження викиду в атмосферу шкідливих речовин з відпрацьованими газами шляхом їх перетворення в нешкідливі компоненти. Цей прилад застосовується як на бензинових, так і на дизельних двигунах.

Перевірка каталізатора

Спробуємо зрозуміти як перевірити каталізатор

Каталізатор складається з трьох каталітичних перетворювачів, кожна з яких відповідає за перетворення своєї шкідливої речовини. Під корпусом з нержавіючої сталі знаходиться конструкція, що нагадує стільники. Ці стільники виготовлені з металу або кераміки, та покриті речовинами, роль яких виконують дорогоцінні метали: платина, родій чи паладій, рідше – золото.

Внаслідок хімічних реакцій, що відбуваються в приладі, токсичні речовини перетворюються в менш шкідливий вуглекислий газ, азот та воду. То ж з часом “соти” забиваються недогорілими частками. Інші можливі варіанти – проблеми в системі змащування, циліндро-поршневої групи чи з запалюванням та пристрасть власника авто тиснути на педаль газу до упору: кожен автомобіліст повинен знати як перевірити каталізатор.

Принцип роботи автомобільного каталізатора заснований на здатності речовин до прискорення реакції. Найчастіше розташований каталізатор відразу після приймальної труби, однак іноді його встановлюють безпосередньо на трубі. Роблять це для швидкого прогрівання, тому, що ефективно працює він тільки при температурі понад 300 °С. Однак великий мінус такого розташування занадто високі температури, а це скорочує термін служби каталітичного нейтралізатора.

Забитий каталізатор: наслідки

Забитий відкладеннями масла чи палива, цей прилад псує всю роботу машини. Він не лише не може впоратися зі своїми функціями, а й ускладнює вихід вихлопних газів з двигуна. Процес відбувається завдяки тому, що вихлопні гази проходять дрібнопористі керамічні чи металеві стільники, що покриті сплавом дорогоцінних металів. Коли ж вони забиваються. то й двигун втрачає потужність, а автомобіль – швидкість.

Причини виходу каталізатора з ладу можуть бути різноманітні, серед них:

  • несправність в системі запалювання. Якщо під час пуску двигуна не відбувається займання, то паливо може потрапити в приймальну трубу, а потім і в каталізатор. Під час пуску мотора бензин може вибухнути в ньому (що також може привести до того, що стільники розсиплються);
  • неякісний і етилований бензин;
  • поганий стан ковпачків для зняття масла (попадання масла в прилад);
  • попадання в каталізатор антифризу або “лівих” технічних рідин для промивки паливної системи;
  • пере збагачена паливно-повітряна суміш;
  • довга робота мотора на холостому ходу.

Вірною ознакою несправного каталізатора є погіршення динамічних характеристик, видно, що автомобіль втрачає “тягу”, плаваючі обороти на холостому ходу. Каталізатор розжарився до червоного – знижена пропускна здатність відпрацьованих речовин. Забитий каталізатор не підлягає ремонту, його можна замінити на універсальний, чи оригінальний аналог. Варіант з полум’ягасником теж не виключений.

Як перевірити каталізатор: прості способи

На будь-які несправності потрібно звертати увагу та знати, як перевірити каталізатор за першої можливості. Адже завдяки діагностиці вдасться швидше виявити причину. Якщо виявиться, що причина в каталізаторі, варто негайно зайнятися ремонтом чи заміною. Адже каталізатор, що вийшов з ладу може призвести до більш серйозних поломок. При забитому каталізаторі шляхом проти тиску йде велике навантаження на поршневу групу двигуна, що відповідно в рази зменшує їх ресурс.

Отже, як можна перевірити каталізатор? Визначити забитий чи зруйнований каталізатор можна з допомогою спеціального обладнання. Діагностику допоможе провести OBD-шнур та спеціальна програма. Варто звернути увагу на обладнану в кожному автомобілі систему самодіагностика. Контрольна лампочка загориться та подасть сигнал про несправність. Ввімкненою залишатиметься й при роботі двигуна. Найчастіше на автомобілях, випущених після 2000 року, на панелі приладів загоряється помилка CHECK ENGINE і при подальшій діагностиці кодів помилок виявляється несправність Р0420-Р0430 (ефективність низька чи неефективна робота).

Ось деякі ознаки, за якими можна перевірити та виявити несправність каталізатора:

  • втрата потужності автомобіля, при цьому більш помітно вона проявляється при прогрітому моторі, в пробках, при підйомі вгору;
  • збільшення витрати палива на 1,5 – 2 літри;
  • сторонні, тріпочучи звуки в моторному відсіку або під днищем машини (в залежності від розташування каталізатора);
  • поява їдкого запаху сірководню.

Якщо Ви зіткнулися з подібною проблемою зверніться до нас! Наші спеціалісти підкажуть, як краще перевірити каталізатор та знайдуть оптимальний шлях розв’язання питання. З нами Ви можете розраховувати на гарантію роботи за розумними цінами й в найкоротші терміни!

    Отримайте консультацію спеціаліста безкоштовно!

    Не знайшли потрібне, або з’явились питання? Залиште заявку, вам зателефонують!