logo

Що таке каталізатор

Що таке каталізатор, або як його називають автолюбителі – автокат? Не дивлячись на те, що винахід автомобіля зробив світ більш зручним, він нажаль сприяє забрудненості, завдаючи шкоди навколишньому середовищу та знижуючи якість життя людей. Сучасна технологія виготовлення автомобільних систем пропонує рішення – каталізатор.

Каталізатор

Отже, що таке каталізатор?

Це прилад, який розщеплює частинки шкідливих газів після їх виходу з двигуна, але до того, як вони потрапляють у повітря. Спробуємо розібратись, що таке каталізатор? Хоча це може здатися складним процесом, все досить просто. Каталітичний нейтралізатор – це металевий прилад, розташований в нижній частині автомобіля.

Він складається з вхідної та вихідної труби. Вхідна труба витягує гарячі пари з двигуна, тоді як вихідна труба виштовхує їх назовні. Коли гази від двигуна обдувають каталізатор, він провокує серію хімічних реакцій, призначених для перетворення газів, які не завдадуть шкоди навколишньому середовищу.

Хоча каталітичні нейтралізатори не є на 100% ефективними у скороченні викидів, вони є важливим кроком на шляху до зменшення забруднення від автомобілів. Всередині металевої оболонки – керамічні блоки, що складаються з тисяч мікроклітинних каналів, які нагадують стільник. Поверхні цих керамічних блоків покриті такими дорогоцінними металами, як платина, паладій та родій.

Оскільки вони знаходяться поблизу двигуна, вони нагріваються і викликають хімічну реакцію, яка розщеплює токсичні гази й перетворює їх у вуглекислий газ та водяну пару, перш ніж потрапити в атмосферу. Ця металева коробка, прикріплена болтами до нижньої частини вашої машини. З неї виходить дві труби. Одна з них – “вхід” перетворювача, підключена до двигуна і подає гарячі, забруднені пари з циліндрів двигуна, де паливо згоряє і виробляє потужність. Друга труба – “вихід” перетворювача, з’єднана з вихлопною трубою. У міру випаровування газів від парів двигуна над каталізатором на його поверхні відбуваються хімічні реакції, які розщеплюють шкідливі гази та перетворюють їх в інші гази, які є достатньо безпечними для повітря.

Функції каталізатора

Визначивши, що таке каталізатор, поговоримо про те, для чого він потрібен в автомобілі. Основна функція каталітичного нейтралізатора – зменшити забруднення, що виділяються з вихлопними газами автомобіля. Щоб побачити, як це відбувається, заглянемо всередину каталітичного нейтралізатора. Каталітичний перетворювач складається переважно з глушника, що містить пористі, термостійкі матеріали, покриті платиною або паладієм. Газ окису вуглецю та вуглеводні, що виділяються з двигуна, рухатимуться вздовж вихлопної системи, поки не досягнуть свого каталітичного нейтралізатора. Реакція між окисом вуглецю та вуглеводнями з киснем усередині конвертора перетворює їх на продукти діоксиду вуглецю та водяну пару.

Реальне перетворення починається тільки після досягнення 300 °С. Ідеальною, з точки зору ефективності та терміну служби, вважається температура від 400 до 800 °С. У діапазоні температур від 800 до 1000 °С спостерігається прискорене старіння нейтралізатора. Тривала робота при температурі понад 1000 °С здійснює згубний вплив на каталізатор. Альтернативою кераміці, що витримує високі температури, є металева матриця з гофрованої фольги. Каталізаторами в такій конструкції виступають платина і паладій.

Фактично три різні хімічні реакції відбуваються одночасно. Тому ми говоримо про триходові каталітичні нейтралізатори. Деякі, менш ефективні перетворювачі проводять лише дві другі реакції (окислення), тому їх називають двосторонніми каталітичними перетворювачами. Після того, як каталізатор зробив свою роботу, з вихлопних газів в основному виходить азот, кисень, вуглець діоксид і вода (у вигляді пари).

Сучасні автомобілі оснащені вихлопною системою з встановленим каталітичним перетворювачем всередині, що дозволяє зменшити кількість шкідливих викидів в атмосферу і знизити рівень шуму при відведенні відпрацьованих газів від двигуна. В результаті роботи каталізатора, в першу чергу, здійснюється рішення такого актуального нині питання екології.

Якщо Ви зіткнулися з погіршенням функціонала каталізатора, наш сервіс – те, що Вам потрібно! Ми пропонуємо широкий спектр послуг за доступною ціною. Зв’яжіться з нашою командою, ми збережемо Ваше авто та кошти!

    Отримайте консультацію спеціаліста безкоштовно!

    Не знайшли потрібне, або з’явились питання? Залиште заявку, вам зателефонують!